• میرزاقاسمی:

  میرزا قاسمی یکی از غذاهای محلی شمال کشورمون، خصوصاً استانهای گیلان و مازندران است که توسط محمد قاسم خان والی (حاکم رشت در زمان ناصرالدین شاه) ابداع...، مرسوم و به نام خودش نام گذاری شده. بادمجان کبابی، سیر کوبیده، گوجه و تخم مرغ مواد اصلی این غذا رو تشکیل می دن که در واقع ورژن اورجینال اون است ولی من با اجازه دوستان شمالی با تغییراتی جزئی مثل اضافه کردن پیاز داغ, اون رو به ذائقه خودمون نزدیک تر کرده ام که در زیر روش کارم رو توضیح می دم.

  مواد لازم:
  بادمجان ١ کیلو
  سیر له شده یک بوته
  گوجه خرد شده ٣ عدد
  رب گوجه نصف قاشق غذاخوری
  پیاز متوسط ٢ عدد
  تخم مرغ ٢ عدد
  روغن به میزان لازم

  طرز تهیه:
  ابتدا بادمجان ها رو به این روش کباب و بعد ساطوری می کنیم.
  برای آماده کردن کاسه های بادمجان, با یه قاشق توپی یا مرباخوری داخل بادمجانهای شسته و خشک شده رو خالی می کنیم. با برس چرب کرده و داخل فر گریل می کنیم و کنار می گذاریم.
  پیازهای خلال شده رو سرخ می کنیم و سیر له شده، رب گوجه و نمک، فلفل ادویه رو به اونها اظافه می کنیم و مقداری تفت می دیم. (نیازی نیست پیازها رو خیلی سرخ کنین همین که طلایی بشن کافی است, اگه پیاز های من زیاد تغییر رنگ داده به دلیل کار همزمان عکاسی و آشپزی است).

  گوجه های خرد شده رو هم تفت می دیم و حدود یک استکان آب جوش به مایه اضافه می کنیم تا گوجه ها خوب له و پخته بشن. بعد صبر می کنیم تا مایه غلیظ شده و آب خودش رو از دست بده.
  تو یه ظرف دیگه بادمجان های کبابی ساطوری شده رو هم تفت می دیم و وقتی مقداری سرخ شد، سس رو به اون اضافه می کنیم و باز تفت می دیم. بهتره برای اینکه بادمجانها یک دست بشن تا ته قاشق اون رو توی ماهیتابه نرم کنیم.
  بعد تخم مرغ ها رو با چنگال یا ویسک می زنیم در حدی که بافتش از هم باز بشه و به مایه میرزا قاسمی اضافه کرده و سریع هم می زنیم تا تکه های تخم مرغ توی میرزا قاسمی دیده نشن.
  و نهایتا ً میرزا قاسمی ما آماده است.

  نکته:
  * در میرزا قاسمی اصل از پیاز داغ استفاده نمی شه، ولی من چون هر دو روش رو امتحان کرده ام، ترجیحا این غذا رو با پیاز داغ تهیه می کنم.
  * معمولاً تخم مرغ رو به صورت جداگانه نیمرو کرده و به مایه میرزا قاسمی اضافه می کنن. من چون ترجیح می دم تکه های تخم مرغ توی میرزا قاسمی دیده نشه، اون رو می زنم و مستقیماً به مایه بادمجان اضافه می کنم تا به خرد مایه بره.
  * همونطور که توی بادمجان کبابی هم گفتم بهتره بادمجانها رو از طول ساطوری کنیم تا وقتی پخته و نرم شد حالت کشدار پیدا کنه .
  * قبل از اضافه کردن تخم مرغ اگه احساس کردیم مایه بادمجان خیلی سفت است می تونیم به اندازه یک استکان آب جوش به اون اضافه کنیم و وقتی به غلظت مناسب رسید، تخم مرغها رو اضافه کنیم.
  * نهایتاً اگه پیاز داغ رو از این غذا حذف و تخم مرغ رو همراه با سیر و ادویه جات نیمرو و بعد به بادمجان اضافه کنین، همون میرزا قاسمی اصل شمالی رو تهیه کرده اید که انتخاب اون به ذائقه و سلیقه غذایی تون بستگی داره.


  تصاویر مرحله به مرحله تهیه این غذا در وبلاگ موجود است:

  http://sabzotorsh.blogspot.com/2012/12/blog-post_9.html