۱۳۹۱ آبان ۱۹, جمعه

تهديد خانواده ستار بهشتی و "حبس خانگی" آنها

اﻳﺮاﻥ ﻣﻦ :
هم‌زمان با اعتراضات جهانی نسبت به کشته شدن ستار بهشتی، وبلاگ‌نويس زندانی در ايران، یک منبع نزدیک به خانواده وی گفته است اعضای خانواده او که به‌شکل غيررسمی در حبس خانگی به‌سر می‌برند، تهدید شده‌اند که در صورت صحبت کردن با رسانه‌ها دستگیر می‌شوند

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران امروز جمعه ۱۹ آبان‌ماه به نقل از اين منبع که نخواست نامش فاش شود نوشته است: "مأموران امنیتی همه تلفن‌هایی که خانواده در اختیار داشتند را از آنها گرفتند. از برخی از اعضای خانواده که تلفن‌ آنها گرفته نشده، شماره‌هایشان را یادداشت کرده‌اند برای شنود."

وی افزوده است: "در حال حاضر کسی در منزل مادر ستار نیست و همه اعضای خانواده در منزل خواهرش هستند که در کوچه آنها چهار ماشین که در هر کدام سه چهار نفر هستند رفت و آمد افراد را به خانه کنترل می‌کنند."

این منبع نزدیک به خانواده ستار بهشتی گفته است ارتباط بیرونی اعضای خانواده را به‌طور کامل قطع کرده‌اند و در حال حاضر همسایه‌ها نيز اجازه ورود و خروج ندارند.

مسئولان امنيتی همچنين به خانواده بهشتی گفته‌اند اجازه ندارند مراسم سوم و هفتم را در مسجد برگزار کنند.

منبع نزدیک به خانواده ستار بهشتی گفته است ارتباط بیرونی اعضای خانواده را به‌طور کامل قطع کرده‌اند و در حال حاضر همسایه‌ها نيز اجازه ورود و خروج ندارند. مسئولان امنيتی همچنين به خانواده بهشتی گفته‌اند اجازه ندارند مراسم سوم و هفتم را در مسجد برگزار کنند

ستار بهشتی، وبلاگ‌نويس ۳۵ ساله در ۹ آبان‌ماه به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس‌بوک" توسط پليس فضای توليد و تبادل اطلاعات نيروی انتظامی ايران (فتا) در منزلش در شهر رباط کریم در نزدیکی تهران بازداشت شد.

وی در آخرین پست‌های وبلاگ خود قبل از بازداشت، در مورد سیاست خارجی ایران در لبنان و همچنین اعتصاب غذای نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر که در زندان اوین نگهداری می‌شود نوشته بود.

ستار بهشتی پيش از اين نيز در جريان رويدادهای دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران چندين بار از تظاهرات اعتراضی مردم و حضور مأموران فيلمبرداری کرده و آن را در اختيار رسانه‌ها قرار داده بود.

وی همچنين در سال ١٣٨٢ در ارتباط با اعتراضات دانشجویی دستگیر و مدتی را در بازداشت به‌سر برده بود.

ستار بهشتی پس از دو روز بازجويی، پنج‌شنبه ۱۱ آبان به بند ۳۵۰ زندان اوين منتقل شد. زندانيان سياسی اين بند تأييد کرده‌اند که ستار بهشتی را با بدنی شکنجه‌شده ديده‌اند
.
ظاهراً پس از انتقال اين وبلاگ‌نويس به بند ۳۵۰، دوباره به وی اطلاع داده می‌شود که برای ادامه بازجويی بايد به پليس فتا تحويل داده شود.

ستار بهشتی با اطلاع‌يافتن از احضار دوباره‌اش به پليس فتا، نامه‌ای را در داخل زندان می‌نويسد و می‌گويد مسئولیت هر اتفاقی که برايش رخ دهد، بر عهده پليس فتا است.

يکی از اعضای خانواده پيکر ستار بهشتی را ديده و گفته است: در سرش فرورفتگی بزرگی بوده و روی سرش گچ کشیده بودند. صورتش باد کرده بوده است. به محض اینکه بند کفن را باز کردند از کنار زانوی راستش به کفن خون زده بوده است

چند روز پس از اين موضوع، روز سه‌شنبه ۱۶ آبان مأموران بدون هيچ توضيحی به خانواده بهشتی خبر مرگ وی در بازداشتگاه را اطلاع می‌دهند.

پيکر ستار بهشتی روز چهارشنبه در قبرستان رباط کريم دفن می‌شود.

به‌گفته منبع نزديک به خانواده بهشتی در روز خاکسپاری مأموران به دست‌های خواهر وی که با رسانه‌های مختلف خارج از کشور مصاحبه کرده بود دست‌بند زده و او را تهديد به بازداشت می‌کنند اما با پادرميانی اعضای خانواده وی آزاد می‌شود.

اين منبع آگاه گفته است مأموران در اين مراسم خواهر ستار بهشتی را تهديد کرده‌اند که در صورت مصاحبه با رسانه‌ها وی را بازداشت خواهند کرد.

وی همچنين گفته است يکی از اعضای خانواده پيکر ستار بهشتی را ديده و گفته است: "در سرش فرورفتگی بزرگی بوده و روی سرش گچ کشیده بودند. صورتش باد کرده بوده است. به محض اینکه بند کفن را باز کردند از کنار زانوی راستش به کفن خون زده بوده است. به محض اینکه بند را باز کردند کاملا کفن خونی شد و علائمی از کالبد شکافی هم روی بدنش بوده است."

مرگ ستار بهشتی بازتاب گسترده‌ای در جهان يافت. سازمان عفو بین‌الملل در بيانيه‌ای کشته شدن ستار بهشتی را بر اثر شکنجه بسيار محتمل دانست و خواستار تحقیق مستقل در مورد سرنوشت وی شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز نيز ضمن ابراز تأسف از خبر درگذشت اين وب‌نگار زندانی، در بيانيه‌ای نوشت: "به نظر می‌رسد وی بر اثر اعمال خشونت به هنگام بازجویی به قتل رسیده باشد."

گزارشگران بدون مرز با بيان اينکه "جمهوری اسلامی ایران یکی از نمونه‌های بارز چیرگی مصونیت از مجازات در جهان است"، تأکيد کرد: "جامعه جهانی نباید اجازه دهد جنایات رژیم در زندان‌ها ادامه یابد و مسئولان آن از مصونیت از مجازات برخودار باشند."

فرانسه و بريتانيا نيز به‌شکل جداگانه کشته شدن ستار بهشتی در زندان را محکوم کرده و خواهان روشن شدن تمامی
ماجرا و رسيدگی به آن شدند.
منبع خبر
http://radiozamaneh.com/print/news/iran/2012/11/09/21522

ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺑﻪ ﮔﺰاﺭﺵ سحام نیوز: یک شاهد عینی که در مراسم روز گذشته تدفین ستار بهشتی حضور داشته، در مصاحبه با خبرنگار سحام نیوز، از زخمی بودن جنازه ستار بهشتی خبر داد. به گفته این فرد، جنازه ستار را در حالی دفن کردند که قسمت های پا و زانوی وی خونی بوده و آثار کبودی و زخم بر سر و صورتش مشهود بوده است.
طبق اظهارات این شاهد، سر ستار بهشتی به شدت مورد آسیب قرار گرفته بوده و کفن وی آغشته به خون بوده است.
متاسفانه ماموران اجازه رویت کامل جنازه را به خانواده وی نداده اند. تنها برای چند لحظه، پس از اینکه پیکر این شهید را در قبر گذاشته اند، صورت وی را به خانواده اش نشان داده اند. به گفته این شاهد، ماموران تمام تلاش خود را کرده بودند که کبودی ها و زخم های صورت ستار بهشتی را با گچ بپوشانند.
بنا به این گزارش، ستار بهشتی به شدت مورد ضرب و شتم از نواحی مختلف بدن شده بود و هنگام شستشو در غسالخانه، آثار آن مشهود بوده است.
بنا به گزارش خبرنگار سحام، ستار بهشتی را در امام زاده محمد تقی رباط کریم(واقع در رباط قدیم)؛ قطعه 7، ردیف3، شماره 11 دفن کرده اند. همچنین فردا از ساعت 2بعدازظهر،علیرغم تهدید شدید ماموران، مراسمی بر سر مزار وی برگزار خواهد شد.
طی روز گذشته خانواده این خبرنگار سبز؛ تهدید به عدم برگزاری مراسم ترحیم شده اند.
بنا به گزارش خبرنگار سحام، ماموران زیادی در بخش های مختلف این امام زاده حضور داشتند و اقدام به فیلمبرداری و در مواردی نیز برخورد با افرادی که با موبایل خود در حال صحبت بودند، می کردند.
از محل زندگی ستار بهشتی هم گزارش می شود که ماموران در تمام محله حضور دارند و تمام عکس ها و اعلامیه های مربوط به مراسم ترحیم وی را جمع آوری کرده اند.
تماس ها با خانواده بهشتی قطع شده است.
سحام همچنین گزارش می دهد که روز گذشته و در هنگام مصاحبه سحام با سحر بهشتی، خواهر ستار بهشتی؛ ماموران اقدام به زدن دستبند به وی می کنند که در حین گفتگو مکالمه قطع می شود. سحر بهشتی را برای مدتی بازداشت و به علت مصاحبه با رسانه ها، تهدید می کنند.
در ادامه، مصاحبه روز گذشته سحر بهشتی (که در برخی سایت ها به اشتباه فاطمه بهشتی نام برده شده است) را می شنویم:
پدر ستار بهشتی نیز که در مراسم تدفین حضور داشت، با صدای بلند فریاد می زد: "برای پسر من کسی گریه نکند. چرا که اگر گناهی کرده به حق کشته شده، اما اگر به ناحق کشته شده باشد، خدا تقاصش را پس خواهد گرفت" !
بنا به اظهارات شاهد عینی، ماموران روز گذشته، با گرفتن دستگاه تلفن همراه شوهرخواهر ستار که برای تحویل جنازه به پزشکی قانونی مراجعه کرده بود؛ هنگام تماس خبرنگاران، خود را به جای نامبرده جا می زدند و از قول وی می گفتند که ستار زنده است و همکنون در بیمارستان است.
ستار بهشتی، وبلاگ نویس و از خبرنگاران گمنام جنبش اعتراضی بود که متاسفانه ده روز پیش در پی یورش ماموران پلیس فتا، دستگیر و زیر شکنجه ماموران کشته شد.

Hamid Salmani


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر