۱۳۹۱ آبان ۳, چهارشنبه

انتقاد گزارشگر ویژه سازمان ملل از افزایش اعدام در ایران

اﻳﺮاﻥ ﻣﻦ :

طبق گزارش سازمان ملل در سال جاری میلادی ۳۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. شرایط اقلیت‌های دینی و قومی، از جمله اقلیت بهایی و همچنین وضعیت حقوق‌بشری زنان و همجنس‌گراها در ایران نیز رو به وخامت گذاشته است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران روز دوشنبه (۲۲ اکتبر) در نیویورک اعلام کرد که در هشت ماه نخست سال جاری شمسی (۱۳۹۱) بیش از ۳۰۰ مورد اجرای حکم اعدام در ایران به ثبت رسیده، اما احتمال دارد که شمار اعدام‌شدگان از این رقم فراتر رود.

به گفته‌ی وی در سال گذشته میلادی ۶۷۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که این رقم نسبت به جمعیت کشور، بالاترین میزان اعدام در جهان محسوب می‌شود.

احمد شهید قرار است روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر) گزارش خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کند.

وی به خبرنگاران گفت، از اینکه جمهوری اسلامی علیرغم اعتراضات و فراخوان‌های بین‌المللی ۱۰ نفر را به جرم قاچاق مواد مخدر سحرگاه دوشنبه (۲۲ اکتبر) اعدام کرده، شوکه شده است. او افزود: «به نظرم نمی‌آید که میزان اعدام در ایران رو به کاهش گذارد.»

  این گزارشگر سازمان ملل همچنین از این نکته انتقاد کرد که مجموعه قوانین جزایی جدید ایران که به مجلس این کشور نیز ارائه شده، به صراحت و قاطعیت در مورد منع بین‌المللی اعدام افراد زیر ۱۸ سال و همچنین اجرای حکم سنگسار موضع‌گیری نمی‌کند.

به گفته‌ی احمد شهید، هر قاضی‌ای می‌تواند به این ترتیب با ارجاع به قانون شریعت اسلامی حکم سنگسار را صادر کند.
وی همچنین تصریح کرد که شرایط اقلیت‌های دینی و قومی، وضعیت حقوق‌ زنان و همجنس‌گراها در ایران نیز بدتر شده است.

ﺣﻤﻴﺪ ﺳﻠﻤﺎﻧﻲ


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر