۱۳۹۰ بهمن ۲۴, دوشنبه

آزادی چهار روزنامه‌نگار از زندان


روز گذشته چهار روزنامه‌نگار ایرانی که اخیراً بازداشت شده بودند٬ آزاد شدند. از اتهام و چگونگی آزاد شدن آنان اطلاعی در دست نیست. سازمان‌های بین‌المللی نسبت به تداوم فشارها علیه روزنامه‌نگاران در ایران هشدار می‌دهند.
بنا بر گزارش‌ها٬ چهار روزنامه‌نگار که در هفته‌های اخیر بازداشت شده بودند٬ روز شنبه (۷ آبان / ۲۹ اکتبر) آزاد شدند. مهدی افشارنیک٬ محمد حیدری٬ علی اکرمی و محسن حکیمی روز ۱۳ مهر توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند. این روزنامه‌نگاران همگی در این مدت در بند "دو الف" زندان اوین نگهداری می‌شدند و هنوز از مفاد اتهام مطرح شده علیه آن‌ها خبری در دست نیست.
این روزنامه‌نگاران همگی از همکاران سابق یا فعلی روزنامه‌های "اصلاح‌طلب" هستند. مهدی افشار نیک٬ روزنامه‌نگار حوزه انرژی و ستون‌نویس روزنامه "اعتماد"٬ علی اکرمی٬ روزنامه‌نگار و مسئول دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران٬ محسن حکیمی٬ روزنامه‌نگار حوزه اینترنت و از نزدیکان به نهضت آزادی٬ و محمد حیدری از همکاران روزنامه‌های "نوروز"٬ "یاس نو" و "اقبال" است که در بنیاد دکتر علی شریعتی نیز فعالیت می‌کند.
هم‌زمان با بازداشت این روزنامه‌نگاران٬ سازمان "گزارشگران بدون مرز" در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرده بود. در این بیانیه آمده بود: «جمهوری اسلامی گرفتار فساد و بحران گسترده در درون حاکمیت، از همه‌ی ابزارها برای به سکوت وادار کردن روزنامه‌نگاران منتقد استفاده می‌کند. از سانسور و کنترل مقالات روزنامه‌ها و محتوای وب تا بازداشت روزنامه‌نگاران و به گروگان گرفتن خانواده‌های آن‌ها در ایران.»
احمد شهید٬ گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران٬ نیز که گزارش نخست خود را روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) منتشر کرد٬ به موضوع دستگیری روزنامه‌نگاران و تداوم و افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران پرداخته بود. در گزارش احمد شهید از نامه "کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران" که در اوت ۲۰۱۱ به احمد شهید داده شده٬ یاد شده بود که در آن نام ۳۴ روزنامه‌نگار زندانی آمده است. برای اکثر این روزنامه‌نگاران وثیقه‌های سنگین تعیین شده است. مثال مشخص در این میان احمد زیدآبادی است و شرحی کوتاه از محکومیت و بازجویی‌های خشن علیه او. در این گزارش همچنین به وضعیت محمد داوری، سردبیر وب سایت "سحام نیوز"، اشاره شده که به وضعیت زندانیان در بازداشتگاه کهریزیک پرداخته بود و همین روند بسته شدن کهریزک را به جریان انداخت و منجر به بازداشت خود داوری شد که به گفته مادرش برای شرکت در اعترافات تلویزیونی علیه خود به شدت زیر شکنجه قرار گرفته است.
وزیر ارشاد: وظیفه روزنامه‌نگار صیانت از نظام است
سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق روزنامه‌نگاران در حالی به ادامه اعمال فشار و محدودیت بر روزنامه‌نگاران ایرانی انتقاد دارند که وزیر ارشاد جمهوری اسلامی هفته گذشته به مناسبت گشایش هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها سخنانی درباره "وظیفه روزنامه‌نگاران ومطبوعات" ایراد کرده بود.
به گزارش ایرنا٬ محمد حسینی٬ وزیر ارشاد٬ در سخنرانی افتتاحیه نمایشگاه گفت: «در شرایط كنونی كه بیگانگان بدنبال آلوده كردن فضای كشور هستند، رسالت مطبوعات و رسانه‌ها، صیانت از نظام جمهوری اسلامی، آرمان‌های امام و انقلاب است.» وی افزود: «اكنون "دشمنان" سرمایه‌گذاری فراوانی در حوزه رسانه و مطبوعات بویژه مخاطب قرار دادن فارسی‌زبان‌ها انجام می‌دهند كه این خود نشان‌گر نقش‌آفرینی مطبوعات و رسانه‌ها در كشور است.»
گزارش‌ها از تهران حاکی از وجود جو امنیتی در نمایشگاه مطبوعات است. محمد خزعلی٬ نویسنده و تحلیل‌گر مسائل سیاسی٬ در وبلاگ خود نوشت: «در میان خیل نشریات رانت‌خوار دولتی که با پول بیت‌المال به جان و مال و آبروی مردم می‌زنند، رهزنانی که ناشیانه خود را رفیق غافله می‌خوانند و گرگانی که در پوست میش نگنجند و هماره پنجه خونین‌شان از پوست بیرون زند، احساس ناامنی می‌شود و هر لحظه منتظری که یکی از پشت خنجر زند یا پنجه و دندان به رویت کشد!» این نویسنده همچنین از کنترل خود توسط نیروهای حراست در طول بازدید از نمایشگاه خبر داد. بنا بر گزارش‌ها برخی از نشریات نیز از شرکت در نمایشگاه‌مطبوعات خودداری کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر