۱۳۹۰ دی ۱۱, یکشنبه

دلار در مبادلات داخلی جایگزین ریال شد

جـــرس: در پی نوسانات شدید نرخ ارز در ایران و تغییرات ساعتی ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر جهان، منابع خبری گزارش داده اند که بسیاری از شرکت ها و مغازه داران برای پوشش نوسانات قیمت دلار فاکتورهای فروش کالا را با نرخ دلار می‌نویسند.

تارنمای خبر آنلاین، در گزارشی آورده است: "وقتی سری به بازار کالاهای لوکس و وارداتی می زنیم بیش از سایر بازارها بی ارزش شدن ریال را احساس می کنیم. بازار طلای کریمخان زند تهران و بازار ساعت‌ها و لپ‌تاپ‌ها و کالاهای لوکس وارداتی، دیگر جایی برای واحد پولی ریال و حتی تومان ندارند. بازار فروش کالاهای وارداتی از جایگزینی رسمی دلار به جای ریال حکایت می‌‌کند. به عنوان مثال دیگر لپ تاپی را با قیمت چند میلیون تومان ارائه نمی‌شود بلکه در فاکتورها نرخ‌ها به دلار لحاظ می‌شود و در زیر قیمت با ذکر تبصره‌ای قید می‌شود که قیمت با دلار روز محاسبه می‌شود. در این شرایط اگر مشتری قصد پرداخت به ریال را داشته باشد، بهای آن کالا با نرخ دلار در بازار آزاد محاسبه می‌شود."

به نوشته خبر آنلاین، "برخی فروشندگان نرخ دلار را محاسبه کرده و وجه ریال از مشتری دریافت می‌کنند. برخی دیگر نیز پارا فراتر گذاشته و در قبال فاکتور فروش بر پایه دلار، اسکناس دلار تحویل می‌گیرند. در حقیقت بازار، سال جاری را زمان مناسب برای تغییر واحد پولی می‌داند و دلار را برای جایگزینی ریال انتخاب کرده است."

این پایگاه خبری علت آن چه را که دلار را در مبادلات داخلی جایگزینی ریال کرده است، چنین شرح داده است:
"در پنج ماهه دوم سال جاری رشد ۳۰ درصدی قیمتها و رسیدن نرخ تورم به مرز ۲۰درصد (طبق آمار بانک مرکزی) اتفاقی بود که بر حذف ریال از بازار مبادلاتی ایران و جایگزینی دلار به جای آن صحه گذاشت."

در همین زمینه، سایت الف، متعلق به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز، روز چهارشنبه ۷ دی ماه، در یادداشتی با عنوان "آثار سوء ندانم کاری های ارزی بر بازار و تولید " نوشته بود: "نوسان شدید و ابهام در بازار ارز باعث شده در بازار كالاهای وارداتی تقاضا افزایش و عرضه كاهش یابد. نوسان و افزایش شدید نرخ ارزهای خارجی، به تدریج آثار خود را در بازار كالاهای وارداتی نظیر رایانه و ماشین های اداری، لوازم خانگی، خودروهای خارجی، كاغذ، تجهیزات صنعتی و... نشان داده است."

به نوشته الف "بسیاری از فروشندگان به تصور افزایش بیشتر نرخ ارز در روزهای تا پایان سال، عرضه كالاهای خود را محدود كرده و آنها را در انبارها نگه داشته اند."

گفتنی است، در حالی است که دلار آمریکا تا ۲۷ درصد از ارزش خود را در بازارهای جهانی از دست داده و رو به سقوط در برابر ارزهای دیگر جهان است، ریال در سال جاری هر روز ارزش خود را در برابر دلار از دست داده و طی سه هفته اخیر، ۳۷ درصد از ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است.

قیمت دلار آمریکا از هفته گذشته بین ۱۵۰۰ تومان تا ۱۵۴۸ تومان در بازار ایران فروخته شد.

یک ریال برابر یک دلار می‌شود
بر اساس این گزارش، چهار ماه رئیس کل بانک مرکزی به طور جدی از حذف چهار صفر از پول ملی سخن می‌گفت و در مقابل عدم تاییدهای وزیر اقتصاد تعداد صفرهای حذف شده از واحد پولی را چهار صفر عنوان کرد.

محمود بهمنی گفته بود "یک ریال یک دلار خواهد شد و پول ما با حذف چهار صفر معادل یک دلار آمریکا می‌شود."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر