۱۳۹۰ دی ۱۳, سه‌شنبه

افزایش آلودگی هوا با یخبندان زمستانی

همزمان با افزایش آلاینده ها، یخبندان زمستانی از راه می رسد.
بر اساس گزارش سازمان هوا شناسی، افت دمای کشور بین ۵ تا ۱۰ درجه پیش‌بینی شده و از امروز سه شنیه یک جبهه هوای سردی وارد کشور می‌شود که افت دما را در پی خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، دمای هوای تهران تا فردا تا ۲ درجه زیر صفر پایین می‌رود.
از سوی دیگر پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی حاکی از ادامه پایداری جوی تا پایان هفته و افزایش غلظت آلاینده‌های هوای تهران است.
به گفته مدیر عامل کنترل کیفیت هوای تهران ، هوای آلوده شهر هر روز در مرز هشدار است.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر وضعیت جوی به همین شکل پیش برود ، آلودگی هوا بیش از پیش افزایش می یابد.
‘محمد رستگاری ‘ مدیر مرکز پایش آلودگی هوای استان تهران می گوید: در حال حاضر شاخص کیفیت هوا برای گروه های حساس ( کودکان ، زنان باردار، بیماران قلبی ، تنفسی و دیگر موارد ) در شرایط ناسالم است.
وی افزود: میزان منواکسید کربن بر اساس شاخص کیفیت هوا ۴۲، ازن ۲۰، دی اکسید نیتروژن ۵۶ ، دی اکسید گوگرد ۳۳ ، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون ۵۷، ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/۲ میکرون ۱۰۹ است.
وی اظهار داشت: هوا از هفته گذشته در تهران برای گروه های حساس در شرایط ناسالم بوده است ، به گونه ای که در دو روز گذشته میزان ذرات معلق کمتر از ۵/۲ میکرون ۱۴۲ بود که روز گذشته به دلیل ناپایداری جوی کاهش یافت . گروه حساس زنان حامله، افراد سالخورده، کودکان و بیماران قلبی هستند.
گفتنی است با سرد شدن هوا پدیده وارونگی هوا بر میزان آلودگی ها خواهد افزود.
پدیده وارونگی هوا زمانی رخ می دهد که هوای مجاور سطح زمین سرد و سنگین می شود .در نتیجه این هوا خود به خود جابه جا نمی شود؛ بنابراین در صورت ایجاد آلودگی به دلیل سرد و سنگین بودن هوای سطح زمین ، آلودگی در فضا و سطح زمین باقی می ماند.
وارونگی هوا از پدیده هایی است که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از نقاط دنیا اتفاق می افتد. کارشناسان معتقدند به طور علمی و با برنامه ریزی های دقیق میزان خسارات ناشی از این پدیده را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.
وعده مسئولان برای کاهش آلاینده های هوا طی سالهای گذشته تاکنون به جایی نرسیده است.
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص میزان تلفات ناشی از آلودگی گفته بود: در سال گذشته میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا طبق آمار ارائه شده از سوی مراکز علمی، میزان فوت را ۱۴۰۰ نفردر ماه و ۱۶۰۰۰ نفر در سال بیان کرده اند .

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر