۱۳۹۰ دی ۱۶, جمعه

واکنش گروهی از هنرمندان و سینماگران ایرانی به صدور حکم انحلال خانه سینما

 جـــرس: در پی اعلام "توقیف خانه سینما"، از سوی دولت و هشدار وزیر ارشاد دولت محمود احمدی نژاد مبنی بر لزوم توقف فعالیت های این نهاد صنفیِ مستقل، تعدادی از سینماگران مطرح ایرانی در اظهار نظرهایی به انتقاد از انحلال خانه سینما پرداختند .

گفتنی است، روز سه شنبه ۱۳ دی ماه، دستور انحلال این نهاد صنفی مستقل و غیر حکومتی، طی نامه‌ای از سوی دبیر هیات رسیدگی به امور مراكز فرهنگی وزارت ارشاد، به مدیرعامل آن اعلام شد و یک روز بعدتر نیز، وزیر ارشاد بر این موضوع صحه گذاشت و ادامه فعالیت این نهاد را غیر قانونی خواند.

به گزارش شرق، گروهی از هنرمندان ایرانی در واکنش به این اقدام غیرقانونی به اظهار نظر پرداخته اند؛ که بخشی از آن به شرح زیراست :

داوود رشیدی كارگردان و بازیگر
از ابتدای تاسیس «خانه‌سینما» عضو این نهاد بوده‌ام و از اتفاقاتی كه افتاده ناراحتم. امیدوارم این اتفاق به پایانی شوم منتهی نشود و بین معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و «خانه‌سینما» تعامل ایجاد شود. «خانه‌سینما» یكی از تشكل‌های نمونه مردمی بوده و هست كه اعضای آن، این نهاد را اداره می‌كردند؛ چنین اجتماعی دلپذیر بوده و هست. این نهاد هرگز منشاء درگیری با هیچ نهاد دیگری نبوده و دغدغه‌اش سینمای این مملكت است. دیروز جلساتی در «خانه‌سینما» برگزار شد. ما از این نهاد حمایت خواهیم كرد. امیدوارم معاونت سینمایی كمك كند تا ماجرا ختم به خیر شود، چراكه دغدغه هر دو نهاد یكی دولتی و یكی مردمی سینمای ایران است كه از نمایندگان آبروی ایران در جهان بوده است.

داریوش مهرجویی كارگردان
«خانه‌سینما» یك نهاد سمبلیك بود اما انحلال آن اتفاق خوبی نیست.

رضا كیانیان بازیگر
از طریق رسانه‌ها پیگیر ماجرای «خانه‌سینما» هستم. تعجب می‌كنم از اینكه وقتی سینماگران خانه‌ای دارند و اعضای «خانه‌سینما» حق و حقوقی با عضویت در آن دارند، وزارت فرهنگ و ارشاد چه مشكلی با «خانه‌سینما» دارد؟ وجود «خانه‌سینما» به نفع وزارت فرهنگ و ارشاد است. وزیر فرهنگ و ارشاد زمانی وزیر است كه هنرمندان حضور داشته باشند. وقتی هنرمندی وجود نداشته باشد، وزیر چگونه می‌تواند باشد. این درحالی است كه وزیر باید از «خانه‌سینما» حمایت كند ولی فقط می‌گویند این نهاد غیرقانونی است؛ نمی‌گویند مشكل غیرقانونی‌بودنش چیست یا حتی نمی‌گویند شكل قانونی خانه‌سینما چگونه باید باشد. امیدوارم این اتفاق نیفتد. چراكه وجود «خانه‌سینما» به وزارت فرهنگ و ارشاد كمك می‌كند.

همایون اسعدیان كارگردان
متاسفانه رفتاری غیرمنطقی صورت گرفته است كه امیدوارم تعقلی در آن ایجاد شود. لج و لجبازی‌ای صورت گرفته كه منجر به رفتاری غیرقانونی شده است و همان‌طور كه گفته شد، منطقی نیست و نه اعتباری برای مسوولان خواهد داشت چراكه این رفتارها ثبت خواهد شد و بعدها نقطه درخشانی در كارنامه مسوولان نخواهد بود البته در این میان بوده‌اند سینماگرانی كه با خط‌دادن‌های اشتباه، لطمه‌ای جبران‌ناپذیر به سینمای ایران زده‌اند. باز هم امیدوارم مسوولان سعه‌صدر داشته باشند.

علیرضا خمسه بازیگر
این روزها صحبت شیطنت‌های آمریكا در خلیج‌فارس است و اینكه قرار است تنگه‌هرمز بسته شود. درحالی كه هنوز تنگه‌هرمز بسته نشده، وزیر ارشاد تصمیم گرفته است به جای تنگه‌هرمز «خانه‌سینما» را ببندد. اینكه چه ارتباطی بین بستن «خانه‌سینما» و تنگه‌هرمز است و همزمانی این ماجراها را ای‌كاش بیشتر توضیح دهند.

بهاره رهنما بازیگر
با توجه به اینكه فارغ‌التحصیل حقوق هستم و نظر حقوقدانان و وكلای «خانه‌سینما» اعلام انحلال این نهاد صنفی برخلاف قانون و غیرقانونی است، واقعیت این است كه با وجود «خانه‌سینما»، احساس تعلق، همبستگی میان اهالی سینما وجود دارد و داشته اما اگر این نهاد صنفی منحل شود باید گفت به ایستگاه تعطیلی سینما رسیده‌ایم.

گفتنی است، در واکنش به "غیر قانونی" اعلام شدن خانه سینما توسط منابع دولتی، وزیر ارشاد دولت اصلاحات و عضو فعلی شورای شهر تهران نیز، ضمن حمایت قاطع از این نهاد صنفی، خاطرنشان کرده بود "«خانه‌سینما» از جنس «اداره كل» نیست كه مدیر آن منصوب شود و اعضای آن گوش به فرمان مدیران بالادستی باشند. اگر مجریان انتظاری چنین از نهادهای صنفی فراگیر داشته باشند، خطاست."

خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایران است که در سال ۱۳۶۵ و با مصوبه مجلس تاسیس شده است. از جمله اهداف این خانه، حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران حرفه‌ای هنر سینما در عرصه تولید، توزیع و نمایش و هم‌چنین ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی اهل این هنر است.

این تشکل در حال حاضر مجموعه‌ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه‌کنندگان، بازیگران و فیلمنامه‌نویسان است. اهمیت این خانه تاکنون در آن بوده که در پاره‌ای نهادهای تاثیرگذار دیگر چون "شورای صنفی اکران" نماینده داشته و توانسته با پاره‌ای رایزنی‌ها با دولت در زمینه مسائل سینما، از جمله مانع تشدید سانسورها شود.

پیش‌تر در پی غیرقانونی اعلام شدن خانه سینمای ایران توسط شورای فرهنگ عمومی کشور، وکیل خانه سینما این شورا را فاقد صلاحیت اخذ چنین تصمیمی اعلام کرد و گفت: "بهتر است منتظر رأی قطعی دادگاه باشیم."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر