۱۳۹۰ دی ۲۹, پنجشنبه

بازداشت روزنامه نگاران و وب نگاران در ایران همچنان ادامه دارد


بازداشت روزنامه نگاران و وب نگاران در ایران همچنان ادامه دارد
جـــرس: در پی تشدید موج دستگیری و تداوم بازداشت فعالان وب نگار و روزنامه نگاران ایران، سازمان گزارشگران بدون مرز طی بیانیه ای اعلام کرده است که در سه روز گذشته سه روزنامه‌نگار و وب‌نگار بنامهای سهام‌الدین بورقانی، پرستو دوکوهکی و مرضیه رسولی از سوی ماموران امنیتی در تهران بازداشت شده‌اند.

به گزارش تارنمای این سازمان مدافع حقوق روزنامه نگاران، بازداشت روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران در ایران همچنان ادامه دارد و در طی سه روز گذشته سه روزنامه‌نگار و وب‌نگار از سوی ماموران امنیتی در تهران بازداشت شده‌اند. سهام‌الدین بورقانی روزنامه‌نگار و همکار سایت دیپلماسی ایران در تاریخ ٢٨ دی ماه در منزلش بازداشت شد. این وب‌نگار به هنگام بازداشت تنها در خانه بوده است. ماموران امنیتی یادداشتی بر در خانه گذاشته‌اند که " ما سهام و وسائل را بردیم." محل و علت بازداشت وی مشخص نیست. سایت دیپلماسی ایرانی به صادق خرازی سفیر سابق ایران در فرانسه و یکی از نزدیکان محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران متعلق است.

در بیانیۀ گزارشگران بدون مرز همچنین آمده است: ٢٥ دی ماه، پرستو دوکوهکی وبلاگ‌نویس و مدافع حقوق زنان و مرضیه رسولی، روزنامه نگار و همکار صفحات فرهنگی و ادبی بسیاری از روزنامه‌های تهران، در منازل خود بازداشت شدند. ماموران امنیتی علت بازداشت این دو را " اقدام علیه امنیت ملی" ذکر کرده‌اند. پیش از انتقال این دو روزنامه‌نگار به زندان اوین، ماموران منازل انها بازرسی و وسایل شخصی، کامپیوترهای آنها را به همراه خود برده‌اند.

پیش از این در تاریخ ٢٠ دی ماه، محمد سلیمانی‌نیا مدیر سایت یو ٢٤ شبکه اجتماعی متخصصان ایرانیان، طراح و میزبان بسیاری از سایت‌های انجمن‌های جامعه مدنی و روشنفکران ایرانی، پس از احضار به دادگاه انقلاب کرج بازداشت شد. و در تاریخ ٢١ دی ماه سیمین نعمت‌اللهی همکار سایت مجذوبان نور در منزلش در تهران از سوی ماموران وزارت اطلاعات به اتهام " تبلیغ علیه نظام " بازداشت شده بود.

در تاریخ ١٧ دی ماه نیز روزنامه‌نگاران فاطمه خردمند، احسان هوشمند، سعید مدنی و در تاریخ ١٩ دی ماه مهدی خزعلی وب‌نگار در تهران بازداشت شده‌ بودند.

بر اساس این گزارش، در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است که این سازمان از احضار بسیاری از حرفه‌کاران رسانه‌ای در سراسر ایران مطلع شده و در ایران هم‌اکنون ٣٠ روزنامه‌نگار و ٢٤ وب‌نگار در زندان بسر می‌برند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر