۱۳۹۰ دی ۱۶, جمعه

صدای شکسته شدن استخوانهای اقتصاد؛ بازار ارز به فغان آمد

  جرس: بازار ارز ایران به سادگی آب خوردن تکان می خورد . دلار امریکا به سرعت ارزش ریال را به مرحله سقوط کشاند. این در حالی است که تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی هر شب گزارشهای داغی از جنبش وال استریت پخش می کند و ظرف دو ماه گذشته همه تلاش خود را به کار برده تا نشان دهد اقتصاد امریکا و اروپا از هم پاشیده است.

با این حال در یک صبح روز کاری یک مراجعه کوتاه به چند صرافی در مرکز شهر تهران کافیست تا ابعاد فاجعه ای بزرگ در سال جهاد اقتصادی را آشکار کند.

دلار امریکا در نزدیکی های مرز 2000 تومان قرار دارد و چنانچه طی روزهای آینده این اتفاق رخ دهد، افزایش 100 درصدی نرخ دلار در عرض 1 ماه در تاریخ یکصد ساله ایران بیسابقه بوده است.

طبق معمول تنها مکانیزم موثر برای عادی جلوه دادن اوضاع توسل به مکانیزم دروغ و تکذیب و در کنار آن ارائه راهکارهای موقتی بود. سخنگوی وزارت خارجه سه شنبه در جمع خبرنگاران مدعی شد موضوع نوسانات نرخ ارز در حال پیگیری است تا دلایل آن مشخص شود اما به طور قطع این مساله ارتباطی به بحث های تحریم و سیاست خارجی ایران ندارد.

قبول کنیم اشتباه کردیم !

در این بین عباسعلی نورا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت دیپلماسی خارجی ایران و سیاست‌های بانک مرکزی دو عامل مهم در ادامه دارشدن آشفتگی‌های بازار ارز و سکه است.

وی افزود : گویا ما نمی‌خواهیم بپذیریم که تحولات و تصمیم‌گیری‌‍‌های جمعی دنیا روی ما تاثیر می‌گذارد. نماینده زابل با بیان اینکه متاسفانه امضای اوباما در تحریم بانک مرکزی ایران، قیمت ارز را افزایش داد ، پیش بینی کرد قیمت ارز طی روزهای آینده افزایش بیشتری پیدا کند.

تمسخر دولت توسط رسانه ها

محافل رسانه ای در ایران دولت را مقصر اصلی نابسامانی بازار ارز می دانند. همچنانکه در ماجرای فروش سکه دلال بازی دولت را به شدت مورد انتقاد قرار دادند. رسانه های جمهوری اسلامی که این روزها ابایی از تمسخر رئیس دولت و سیاست هایش ندارند روزهایی را به احمدی نژاد یاد آوری کردند که وی کاغذ پاره امریکایی را بی ارزش می خواند و می گفت 900 تومان هم برای دلار قیمت زیادی است.

رئیس دولت مهرماه گذشته و درحالیکه قیمت دلار 1250 تومان بود مدعی شده بود " ما آن‌قدر ذخیره ارزی داریم که تمام نیازهای کشور، ‌تمام واردات کشور و مسافرت‌های کشور را به خوبی انجام دهیم " اما 3 ماه بعد یعنی اکنون که قیمت دلار در مرز 2 هزار تومان قرار دارد وی و دولتش نتوانستند قیمت دلار را ثابت نگاه دارند .

میر حسین موسوی 2 سال قبل در مناظره انتخاباتی با محمود احمدی نژاد سیستم و تفکر اقتصادی وی را با دوران قاجار مقایسه کرده و به وی یاد آور شده بود که هیچ حساب کتاب ضابطه مندی در عملکرد اقتصادی دولت وجود ندارد.

کلاه دولت پشم ندارد

حالا بعد از 2 سال از این اظهارات ، خبرگزاری وابسته به سپاه با انتقاد از افزایش ثانیه ای قیمت دلار ظرف 3 ماه می نویسد : در حالیکه دلار اوج می گیرد در دولت و بانک مرکزی آب از آب تکان نمی خورد و هیچ واکنشی را شاهد نیستیم.

آنگونه که از وقایع موجود در دفتر رئیس دولت بدست آمده و رسانه های منتقد بخش هایی از آن را گزارش کرده اند ، اوضاع به گونه ای است که کمتر کسی حاضر است به دستورات احمدی نژاد بها بدهد. بر اساس این گزارش منابع رسانه ای به کرات خبر داده اند دولتمردان به ویژه مسئولان بانک مرکزی به دستورات احمدی نژاد توجهی نمی کنند.

بازرسان خیابانی

از سوی دیگر دولت برای آرام کردن اوضاع از سیاست گول زننده اعزام بازرس به بازار خبر می دهد. سیاستی که بارها در خصوص تنظیم و کنترل قیمت اقلام اساسی عنوان و در نهایت بی سر و صدا مسکوت مانده بود.

در خصوص بازار ارز نیز یک مقام مسئول در بانک مرکزی گفته به زودی بازرسان را روانه بازار می کنیم تا دمار از روزگار دلالان در بیاورند !

ابراهیم درویشی روز سه شنبه توپ را به زمین دلالان انداخت و گفت سودجویان و کلاهبرداران به بازار ارز سرازیر شده اند و مردم باید مراقب باشند.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود : عده ای از سودجویان در بازار ارز به راه افتاده اند و به اسم بانک مرکزی پول‌های مردم را می‌گیرند، شاید عده ای از سودجویان بخواهند با ترفندهای مختلف وارد این بازار شوند.

این مقام بانک مرکزی گفت هیچ نگران نباشید بازار تنظیم می شود و همه چیز به حالت عادی باز می گردد . اظهارات این مقام در حالی است که وی اذعان می کند که نحوه مطلع شدن بانک مرکزی از اوضاع به این نحو است که بازرسان با پیامک و تلفن مسئولان امر را مطلع می کنند. این در حالیست که صرافی ها
خیلی ساده به مشتریان می گویند فروش نداریم و با وجود بازرسان آب هم ازآب تکان نمی خورد.

خسارت تاریخی به اقتصاد کشور

در اتاق بازرگانی تهران نیز انتقادات تند و تیزی متوجه وضعیت بازار ارزو سیاست دولت شده است. یحیی آل اسحق رئیس اتاق بازرگانی گفت: نوسان نرخ ارز خسارات تاریخی به اقتصاد کشور وارد کرده است.

وی هشدار داد که ادامه این وضع منجر به نابودی تولید و درنهایت فروپاشی اقتصاد کشور منجر می شود. آل اسحق افزود: شرایط فعلی بازار ارز به نفع سرمایه گذاران اقتصادی و تولید کنندگان و حتی فروشندگان و خریداران نیست.

سکه و مسکن هم از خواب بیدار شدند

در این خلال بازار بیمار سکه نیز که تنها چند روز از نفس کشیدن آن می گذشت با مشاهده التهاب در بازار سکه خیز برداشت و طی یک روز 9 هزار تومان افزایش یافت.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر افزایش نرخ همه نوع انواع سکه را تائید کرد و گفت : این امر به خاطر نوسان قیمت ارز بوده است.

وی با بیان اینکه قیمت دلار علاوه بر سکه و طلا بر روی قیمت تمام کالاها و معاملات تاثیر می گذارد، عنوان کرد: کالاهایی اعم از دارو، لوازم منزل و اتومبیل به دلیل اینکه مواد اولیه آنها از خارج از کشور تامین می شود، با افزایش قیمت دلار، نرخ آنها هم افزایش می یابد.

بازار مسکن نیز از نوسان نرخ ارز در امان نماند. مشاوران املاک می‌گویند که در چند هفته اخیر قیمت مسکن متاثر از بازار سکه و ارز با افزایش حدود بیست درصدی مواجه شده است.

وضعیت خجالت آور

وضعیت آشفته بازار ارز موجب شد که تحلیلگران در نهایت مجبور شوند از واژه خجالت استفاده کنند. سقوط لحظه ای و بی سابقه ریال  طی روزهای اخیر چنان شرم آور بوده که صدای همه را در آورده است. افزایش قیمت ارز در روز جاری فقط منوط به دلار نبوده چراکه سایر ارزهای معتبر نیز در بازار افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. و در این میان یورو و پوند هم پای دلار اوج می گیرند.

معلوم است چه خبر است؟!

خبرنگاران امروز از تهران گزارش دادند معلوم نیست چه خبر است. قیمت ارز لحظه ای اوج می گیرد ، صرافی ها دربهای مغازه را بسته اند و هیچگونه خرید و فروشی انجام نمی دهند. صرافان لحظه‌ای به خریداران یک نرخ و در لحظه‌ای دیگر نرخ دیگری را اعلام می کنند. برخی صرافان و دلالان هم یه مشتریان می گویند دلار نایاب شده و از این رهگذر قیمت های بالاتر از نرم بازار را پیشنهاد می دهند.

بیشتر صرافها در حال مکالمه تلفنی هستند و با یک تماس قیمت ها را جابجا می کنند. وضع به قدری آشفته است که صرافان تابلوهای دلار فروشی را خاموش کرده اند . وضع سردرگمی حاکم شده و به نظر می رسد اقتصاد ایران عملا درحال فروپاشی است. کارشناسان می گویند طی روزهای آینده دلار ممکن است مرز
دو هزار تومان را هم رد کند. .

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر