۱۳۹۰ دی ۱۴, چهارشنبه

بی خبری از مهدی محمودیان پس از انتقال از زندان رجایی شهر/ وضعیت نگران کننده مسعود باستانی و جعفر اقدامی


از زندان رجایی شهر خبر رسیده است که مهدی محمودیان، از بند زندانیان سیاسی خارج شده و هنوز به این بند بازنگشته، مسعود باستانی، دچار سردردهای مفرط و گاه لمس شدن نیمی از بدن خود شده و با وجود دستور پزشکی از اعزام جعفر اقدامی به بیمارستان و درمان جلوگیری به عمل آمد.
به گزارش خبرنگار کلمه، مهدی محمودیان، زندانی سیاسی روزنامه نگار و عضو جبهه مشارکت از صبح یکشنبه از بند زندانیان سیاسی رجایی شهر خارج شده و هنوز به این بند بازنگشته است.
بنابه گزارش های رسیده از زندان رجایی شهر، وی دو روز پیش به بهانه اعزام به دادسرا از سایر هم بندیانش جدا شده ولی خبری از او در داخل زندان رجایی شهر وجود ندارد.
این در حالی است که بنا به گواهی پزشکان معالج محمودیان که چندی پیش بیش از دو ماه در بیمارستان بستری بود و مورد عمل جراحی و درمان طولانی قرار گرفت، وی باید از محل استرس زا و بسته به سرعت خارج شود تا مراحل درمانش به سرانجام برسد.
خانواده محمودیان گواهی ۳ تن از پزشکان معالج وی را به دادستانی تحویل داده و طبق گفته کارکنان دادستانی این درخواست به پزشکی قانونی جهت تایید ارسال شده است و به همین دلیل ابتدا گمان می رفت که خروج محمودیان از بند جهت انجام مراحل مرخصی درمانی وی بوده است.
اما روز گذشته و با بازداشت یک روزه مادر کهنسال مهدی محمودیان و بازجویی از وی در محل دادسرای انقلاب، این نگرانی پیش آمده که فرزند بیمار وی نه برای مرخصی که بازجویی های تازه به زندان اوین و احتمالا بند ۲ الف سپاه منتقل شده باشد.
خاطرنشان می شود که صبح دیروز مادر محمودیان از منزل خود توسط نیروهای داستانی بازداشت و به دادسرای انقلاب منتقل شد.
مهدی محمودیان که در دوران زندان خود طبق گزارش پزشکی به سنکوب های متعدد و نوسان فشار خون مواجه بوده و در اعزام به بیمارستان وی تعلل زیادی صورت گرفت، نهایتا در ۱۷ مهرماه به بیمارستان رجایی شهر اعزام و با تلاش پزشکان معالج، نوسان فشار خون وی کنترل شد. اما سنکوب های متعدد وی طبق گواهی پزشکان معالج، با حضور در فضای استرس زا و یا محرومیت از فضای باز مجددا فعال خواهد شد.
همچنین در طول دوره درمان محمودیان در بیمارستان رجایی شهر، یک عمل جراحی مربوط به روده که ناشی از عوارض دوره اعتصاب غذای وی بوده با موفقیت انجام شد.
لازم به ذکر است با توجه به دوره طولانی مدت بستری بودن این زندانی سیاسی و فعال حقوق بشری، درخواست مرخصی جهت طی دوران نقاهت به دادستانی ارایه شده که تاکنون نسبت به این درخواست پاسخی داده نشده است.
مهدی محمودیان، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، در تاریخ ٢۶ شهریور ٨٨، در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
این مسئول ستاد اطلاع رسانیِ جبهه مشارکت، که نقش عمده ای در افشای حقایق پیش آمده در فاجعه کهریزک داشت، در اردیبهشت ٨٩ به زندان رجائی شهر منتقل و سپس به اتهام “تبانی علیه نظام”، به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.
مسعود باستانی
همچنین از زندان رجایی شهر خبر می رسد که مسعود باستانی، زندانی سیاسی و روزنامه نگار دربند دچار سردردهای مفرط و گاه لمس شدن نیمی از بدن خود شده است.
با اینکه خانواده این روزنامه‌نگار، یکی از مشکلات این روزنامه نگار زندانی را بیماری خونی عنوان می کنند که در زندان به آن دچار شده و با وجود انجام آزمایش خون و تایید این موضوع ، باز هم مسئولان زندان رجایی‌شهر به این مشکل او توجهی نمی‌کنند.
مسعود باستانی از زمان بازداشت تا کنون حتی یک روز هم به مرخصی نیامده و مدت دو سال و نیم گذشته را در زندان گذرانده است. این روزنامه‌نگار به ۶ سال زندان و پرداخت جزای نقدی سنگین محکوم شده است. دادستان تهران تا کنون با درخواست مرخصی استحقاقی و استعلاجی وی مخالفت کرده است.
جعفر اقدامی
جعفر اقدامی، دیگر زندانی سیاسی بیمار در زندان رجایی شهر نیز با وجود دستور پزشکی جهت بررسی کمر درد شدید وی، با سنگ اندازی مسئولان زندان، از اعزام وی به بیمارستان و درمان جلوگیری به عمل آمد.
مدتی پیش نیز گزارش ها حاکی از آن بود که این فعال حقوق بشر در زندان از ناحیه‌ی پا دچار مشکلات زیادی شده، تا جایی که برای راه رفتن نیاز به عصا و کمک دیگر زندانیان دارد. این در حالی است که مسئولان زندان نه تنها برای بهبود وضعیت این زندانی اقدامی نمی‌کنند، بلکه او را در شرایط نامناسب‌تری هم قرار داده‌اند.
بهداری زندان رجایی‌شهر از امکانات کافی برای درمان بیماری جعفر اقدامی برخوردار نیست و پزشکان این زندان بارها گفته‌اند که وی برای درمان باید به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شود.
اقدامی از جمله زندانیانی است که توسط ماموران امنیتی به هواداری از سازمانهای مخالف نظام جمهوری اسلامی متهم شده است، اتهامی که او سرسختانه آن را رد کرده و می‌کند. این زندانی تاکنون از هرگونه حق مرخصی محروم بوده است و با اینکه به شدت بیمار است، ماموران امنیتی به این موضوع توجهی ندارند.
حکم پنج سال حبس این زندانی سیاسی، پس از اعتراض، به ده سال زندان افزایش یافت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر