۱۳۹۰ دی ۱۴, چهارشنبه

ارتباطات اینترنتی داخل ایران با سایت های جهانی مسدود می شود


 جرس: در ادامۀ اِعمال فشارها و گسترش محدودیت در فضای وب، سخنگوی انجمن نظام صنفی رایانه‌ای از افتتاح اینترنت ملی خبر داده و گفته است به زودی ارتباط اینترنت کشور با سایت های جهانی مسدود خواهد شد.

به گزارش روزنامه «روزگار»، پیام کرباسی، سخنگوی انجمن نظام صنفی رایانه‌ای روز سه‌‌شنبه (۱۳ دی ۱۳۹۰) گفته است که به‌زودی شبکه‌ی اینترنت ملی (اینترانت) در کشور راه‌اندازی می‌شود و با افتتاح اینترنت ملی، ارتباطات اینترنتی با اینترنت جهانی قطع خواهد شد.

کرباسی گفته است که با راه‌اندازی اینترنت ملی، سرعت اینترنت کاربران تا دو مگابایت بر ثانیه افزایش خواهد یافت و تایید کرده است که دسترسی به برخی از وب‌سایت‌های جهانی مسدود خواهد شد.

همزمان، یک عضو دیگر انجمن نظام صنفی رایانه‌ای که نامش فاش نشده است، در گفت‌وگو با همین روزنامه اعلام کرده که دلیل کندی و اخلال شبکه‌ اینترنت در روزهای اخیر نیز، تلاش‌ها و آزمایش‌ها برای راه‌اندازی اینترنت ملی است. این مقام مدعی شده است که اینترنت ملی تا دوهفته‌ی دیگر در کشور به‌راه خواهد افتد.

گفتنی است، منابع خبری و شاهدان گزارش داده بودند که اینترنت ایران از روز شنبه به اختلال و قطعی دچار شد که ادعا شده بود اختلالات به دلیل "بروز خرابی در یکی از مسیرهای فیبر نوری" است و مراکز مسئول گفته بودند "این مشکل به‌زودی برطرف خواهد شد. "

به گزارش مهر، رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری نیز، چندی پیش نیز از راه‌اندازی اینترنت ملی خبر داده و گفته بود که در چنین طرحی، تمام سایت‌های غیراخلاقی و ضداسلام مسدود خواهند شد.

خبرگزاری ایسنا نیز طی گزارشی نوشته بود با وجودی که تقریبا هر هفته اخبار و مصاحبه‌هایی به نقل از مسوولان وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت مبنی بر افزایش و توسعه مسیرهای شبکه فیبر نوری و افزایش سرعت، ظرفیت و کیفیت اینترنت مطرح و این وعده داده می‌شود که دیگر با مشکلی با عنوان اختلالات اینترنتی روبرو نخواهیم بود و درصورت بروز مشکل قطعی، ارتباط به‌واسطه پشتیبانی مسیرهای فیبر نوری از چند مسیر و بلافاصله از مسیر جایگزین برقرار می‌شود، اما در عمل اختلالات و سرعت کم اینترنت، هم‌چنان معضلی حل‌ناشدنی و پایان‌ناپذیر برای کاربران محسوب می‌شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر