۱۳۹۰ دی ۲۱, چهارشنبه

موج تازه بازداشتها؛ سرکوب هایی از سر ترس


  نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی موج تازه ای از بازداشت فعالان سیاسی و مدنی را آغاز کرده اند که احتمال می رود هدف از آن تشدید سرکوب در آستانه برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی باشد.وزیر اطلاعات ایران نیز در اظهاراتی خبر از بازداشت برخی افراد به اتهام تلاش برای ایجاد اخلال در روند برگزاری انتخابات داده است. با توجه به تصمیم گروه های منتقد حکومت برای عدم شرکت فعالانه در انتخابات مجلس نهم انتظار می رود که حکومت دست به سرکوبهای گسترده تر معترضان طی هفته های منتهی به انتخابات بزند. 

خط و نشان برای منتقدان

تنها در طول 10 روز گذشته دستکم 6 نفر از چهره های منتقد سیاسی و فعالان مدنی توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده اند. در میان بازداشت شدگام نام " سعید مدنی" فعال ملی و مذهبی و پژوهشگر امور اجتماعی،"مهدی خزعلی"(منتقد سیاسی)،"محمود دردکشان"(فعال سیاسی نزدیک به بیت آیت الله العظمی منتظری)،"میثم نجاتی عارف"(فعال کارگری)،"محمد امین هادوی"(فرمانده سابق جنگ و فعال اقتصادی) و "فاطمه خردمند"(فعال مدنی) به چشم می خورد.گزارشها حاکی است که سعید مدنی روزدوشنبه (19 دی) ابتدا در خیابان بازداشت می شود و سپس نیروهای امنیتی آنگاه همراه با بازداشت شدگان به منزل شخصی وی مراجعه کرده و برای چند ساعت خانه را مورد بازرسی قرار می دهند و سپس او را به زندان اوین منتقل می کنند. این پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی، از نزدیکان مهندس "عزت الله سحابی" و عضو شورای سردبیری ماهنامه ایران فردا، و چند سال سردبیر فصلنامه علمی پژوهشی رفاه اجتماعی بوده است.

در این روز همچنین "مهدی خزعلی" فرزند آیت الله "ابوالقاسم خزعلی" توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.همسر وی در گفتگویی فاش کرده که بازداشت خزعلی با ضرب و شتم همراه بوده است.
در همین حال روز یکشنبه(18 دی)نیز ماموران امنیتی با مراجعه به منزل "محمود درکشان"، پس از تفتیش منزل و توقیف رایانه شخصی، او را بازداشت کردند. این فعال سیاسی پیش از این، پنج نوبت بازداشت و زندان طولانی مدت را پشت سر گذاشته که از جمله می‌توان به تحمل پنج سال حبس در دهه ۷۰ اشاره کرد.این درحالیست که پیش ازین حکم، در سال گذشته منع اقامت و تردد در استان اصفهان برای محمود دردکشان صادر شده بود. در همین حال فاطمه خردمند" از اعضای "خانواده بزرگ زندانیان سیاسی" به اتهام ارتباط با خانواده زندانیان سیاسی در این روز بازداشت شد. مسعود لواسانی همسر او در مصاحبه ای به "جرس" گفته است که خانم خردمند اکنون در سلول انفرادی و تحت بازجویی قرار دارد.
چند روزپیش از این تاریخ یعنی در روز سه شنبه(13) همزمان با هشدار کانون مدافعان حقوق کارگر درباره افزایش فشار بر کارگران و فعالان کارگری، منابع حقوق بشری گزارش دادند که "میثم نجاتی عارف"، دانشجوی دانشگاه آزاد و فعال کارگری،  توسط ماموران امنیتی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شده است. گزارشها حاکی است که ماموران امنیتی ساعاتی بعد از دستگیری میثم نجاتی عارف، وی را با دستبند و جهت بازرسی به منزلش برده‌ و ضمن توهین و اهانت به خانواده وی، کامپیوتر و بخشی از وسایل این دانشجو و فعال کارگری را ضبط کرده و با وی به بازداشتگاه منتقل کردند.
در روز دهم دی ماه نیز "محمد امین هادوی"،خود را به اجرای احکام زندان اوین معرفی کرد و به بند 350 این زندان منتقل شد. محمد امین هادوی فرزند "مهدی هادوی" اولین دادستان انقلاب از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دارنده چند مقاله در مباحث اقتصادی است.او همچنین فرماندهی جنگهای نامنظم تحت امر دکتر مصطفی چمران در فتح سوسنگرد و عضویت در اتاق بازرگانی تهران را در پرونده خود دارد.

حساس‌ترین انتخابات


بازداشت فعالان سیاسی و مدنی در شرایطی صورت می گیرد که وزیر اطلاعات ایران در تازه ترین موضع گیری خود از دستگیری افرادی خبر داده که به گفته او "به دنبال اجرای طرح ها و برنامه‌های آمریکا از طریق شبکه های مجازی و اجتماعی بودند." او اسامی این بازداشت شدگان را فاش نکرده است و مشخص نیست که منظور وی از اتهام "اجرای طرح ها و برنامه های آمریکا در روند انتخابات مجلس" چیست. مصلحی که روز یکشنبه(18دی) پس از پایان جلسه هیات دولت ایران در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، گفت که افراد دستگیر شده "مجموعه قدرتمند و مهمی نبودند که بتوانند کاری انجام دهند."با این همه وی مدعی شده که "مستندات به دست آمده" از افراد دستگیر شده "قابل توجه" است.وزیر اطلاعات پیشتر نیز نهمین دوره انتخابات مجلس ایران را "حساس‌ترین" انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی توصیف کرده بود.از دید ناظران، حساسیت این انتخابات بیش از هر چیز ناشی از نگرانی حکومت نسبت به اوج گیری دوباره اعتراضهای مردمی است.نگرانی عمده ای که زمینه تشدید سرکوب های سیاسی را در آستانه انتخابات فراهم کرده است.


بهای تغییر طلبی


مقام های عالی رتبه حکومت پیشاپیش وعده برگزاری یک انتخابات پرشور را داده اند. آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز در سخنرانی روز دوشنبه(19 دی)مدعی شد که حضور مردم در انتخابات مجلس "پرشور" خواهد بود. او در عین حال ادعای مقام های امنیتی را بازتاب داد و گفت که "مراکز و قرارگاه فرماندهی جبهه کفر و استکبار» و "پادوها و پیاده نظام این جبهه در داخل و خارج» در صدد هستند "تا حضور مردم در انتخابات مجلس کمرنگ باشد..." وی همچنین گفت که در طول دوران حکومت جمهوری اسلامی، "هیچ موردی که انتخابات را ناسالم کرده و یا نتیجه آن‌ را تغییر داده باشد وجود نداشته" و همواره "رای و انتخاب مردم واقع شده است".

تأکید رهبر جمهوری اسلامی بر مشارکت مردم در انتخابات در حالی صورت گرفته است که اصلاح طلبان و مخالفان حکومت اعلام کرده‌اند که در اين انتخابات شرکت نمی کنند . رهبران سیاسی اصلاح طلب از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، به دلیل آنچه که شرایط امنیتی ایران و زندانی بودن شمار کثیری از سیاستمداران اصلاح طلب این کشور خوانده اند، شرکت در انتخابات را "بی معنی" توصیف کرده اند."میرحسین موسوی" و "مهدی کروبی" چهره های ارشد جنبش سبز هم با فرمایشی خواندن انتخابات حضور در آن را رد کرده اند. در چنین شرایطی انتظار می رود که مقام های امنیتی برای کاستن نگرانی هایشان از رشد حرکت ها و کنش های اعتراضی در آستانه انتخابات مجلس دست به سرکوبهایی شدیدتر بزنند. تحلیلگران تحولات ایران می گویند که موج بازداشت ها در روزهای اخیر هم با این در نظر گرفتن نگرانی حکومت از حرکت های اعتراضی قابل تفسیر است و انتظار شدت یافتن آن طی هفته های آتی وجود دارد. با این حال بعید به نظر می رسد که سرکوبهای فعلی تاثیری در تصمیم گروه های مخالف برای عدم شرکت فعال در انتخابات مجلس نهم داشته باشد. معترضان جمهوری اسلامی در دو سال و نیم گذشته بهای فراوانی برای تاکید بر مطالبات خود پرداخته اند و نشانه ای از عقب نشینی و تمکین شان در مقابل درخواست های حکومت وجود ندارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر