۱۳۹۰ دی ۱۷, شنبه

نیروی دریایی آمریکا از نجات ملوانان ایرانی خبر داد


جـــرس: وزارت دفاع آمریکا می گوید که نیروی دریایی این کشور دیروز پنجشنبه ۵ ژانویه (۱۵ دی)، ۱۳ ملوان ایرانی و شناور آنها را که به وسیله دزدان دریایی به گروگان گرفته شده بودند، آزاد کرده است.

به گزارش بی بی سی به نقل از پنتاگون، یکی از کشتی های ناوگروهی که ناوهواپیما بر یو اس اس جان سی اسنتنیس به آن تعلق دارد این ملوانان را در دریای عرب نجات داده و آنها روانه ایران شده اند.

نیروی دریایی آمریکا همچنین ۱۵ دزد دریایی که احتمال می رود همگی سومالیایی هستند را دستگیر و به این ناوهواپیما بر منتقل کرده است.

ناوهواپیمابر استنیس، جزو ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس است که برای پشتیبانی عملیات نظامیان آمریکایی در افغانستان، به دریای عرب رفته است.

گزارش نیروی دریایی ارتش آمریکا حاکی از آن است که یکی از هلیکوپترهای ناوشکن یواس‌اس کید حدود ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر دیروز به وقت محلی، یک قایق مشکوک را دید که کنار یک کشتی ماهیگری با پرچم ایران توقف کرده بود.

این هلیکوپتر همزمان پیامی از کشتی ایرانی دریافت کرد مبنی بر اینکه کشتی توسط دزدان دریایی توقیف شده است.

پس از بازرسی کشتی مشخص شد که ۱۵ مظنون به دزدی دریایی ۱۳ سرنشین شناور ایرانی را به گروگان گرفته بودند.

سرنشینان کشتی ایرانی به نظامیان آمریکایی گفته اند که این کشتی از چند هفته پیش در اختیار دزدان دریایی بوده و آنها از این کشتی به عنوان کشتی مادر در عملیات خود در خلیج فارس استفاده می کردند.

جاش اشمینکی، یکی از مأموران واحد تحقیقات جنایی نیروی دریایی آمریکا گفته است که کشتی ایرانی از حدود ۴۵-۴۰ روز پیش توسط دزدان دریایی توقیف شده بود و سرنشینان آن به گروگان گرفته شده بودند. آنها جیره ناچیزی دریافت می کردند و ما معتقدیم که بر خلاف میلشان مجبور به همکاری با دزدان دریایی شده بودند".

او گفت که سرنشینان کشتی ایرانی شرایط بسیار دشواری را سپری کرده بودند و ارتش آمریکا به آنها آب، غذا و خدمات پزشکی داده است: "تمام تلاش خودمان را کردیم تا با آنها با مهربانی و احترام رفتار کنیم".

به گفته این مقام نظامی آمریکایی، کاپیتان کشتی ایرانی از آنها صمیمانه تشکر کرده است.

هنوز مقامات جمهوری اسلامی واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر