۱۳۹۰ دی ۱۷, شنبه

نگرانی فرمانده سپاه از آغاز دوباره اعتراضات مردمی


فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می‌گوید دشمن در تلاش است با دستاویز قرار دادن انتخابات مجلس، آشوب‌ها و اعتراضات اجتماعی را احیا کند. سردار محمدعلی جعفری از شهروندان خواسته است در انتخابات آینده مجلس «مشارکت حداکثری» داشته باشند.
نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی اولین انتخابات پس از اعتراضات مردمی سال ۱۳۸۸ محسوب می‌شود. حکومت ایران پیش‌تر در سال ۱۳۸۹، از برگزاری انتخابات شورای‌های شهر خودداری کرد و این انتخابات را به تاخیر انداخت.
حکومت نگران است که انتخابات مجلس بار دیگر اعتراضات عمومی را شعله‌ور کند. انتخاباتی که بدلیل خودداری گروه‌های "اصلاح‌طلب" از شرکت در آن بیشتر کشمکشی میان گروه‌های مختلف اصول‌گرایان حاکم خواهد بود.
سردار جعفری به خبرگزاری مهر گفته است که بر اساس اخبار و اطلاعاتی که داریم دشمنان از مدت‌ها قبل برای ایجاد آشوب نقشه کشیده و طرح‌هایی را آماده کرده‌اند.
وی می‌افزاید: «آن‌ها می‌خواهند با ایجاد نا‌آرامی‌ها و تنفس مصنوعی، جریان فتنه را زنده کنند و از سوی دیگر با نشان دادن و برجسته‌سازی تقابل معترضین با نظام، چهره‌ی مردمی نظام را در جهان اسلام مخصوصا در جبهه بیداری اسلامی مخدوش کرده و الهام بخشی انقلاب اسلامی را با مانع روبرو سازند.»
حکومت ایران، اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را «فتنه» می‌نامد. مخالفان و منتقدان حکومت ایران از ان به عنوان «جنبش سبز» یاد می‌کنند. آن اعتراضات با سرکوب خشونت بار حکومت ایران و کشته شدن ده‌ها نفر متوقف شده است.
فرمانده سپاه پاسداران ایران می‌افزاید: «مردم مومن ولایت‌مدار و با بصیرت با درک شرایط حساسی که در آن قرار داریم و با مشارکت حداکثری خود این توطئه جدید دشمن را نیز خنثی خواهند کرد.»
به نظر می‌رسد با توجه به حوادث انتخابات سال ۱۳۸۸ و همچنین اعلام عدم مشارکت اصلاح‌طلبان و دیگر گروه‌های اپوزیسیون در انتخابات مجلس نهم، این فرمانده نظامی از کاهش میزان مشارکت شهروندان نگران است.
این اولین بار نیست که یک مقام بلندپایه‌ی حکومت ایران از احتمال شروع دوباره اعتراضات در آستانه برگزاری انتخابات اظهار نگرانی می‌کند.
هفته گذشته نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور، با استناد به اظهارات سیستم‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران گفت: «براساس قرائن و شواهد، دشمنان ما امروز بسیار تلاش دارند تا در این فضا که ما در آستانه انتخابات هستیم اگر بتوانند به زعم باطل خودشان فضای کشور را ملتهب کنند.»
وی افزود: «آن‌ها در مقام این هستند که کشور را حتی با اجتماعات کوچک ولو در گوشه و کنار و با گرفتن چند عکس، ناامن نشان بدهند و وانمود کنند‌‌ همان مسائلی که در سایر کشورهای منطقه مطرح است در ایران هم بروز و ظهور دارد.»
پیش‌تر آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس، گفته بود: «انتخابات یک پشتوانه برای امنیت ملی است. نباید اجازه داد به چالشی برای امنیت ملی تبدیل شود.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر