۱۳۹۰ آذر ۲۴, پنجشنبه

افزایش فشار‌ها بر زندانیان سیاسی بعد از فرار یک اختلاس گر از زندان اوین

سختگیری در سالنهای ملاقات زندان اوین برای زندانیان سیاسی و خانواد‌ه هایشان در بندهای ۳۵۰ زندان اوین و بند زنان هر روز ابعاد تازه‌تر و پیچیده تری می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار کلمه، بعد از فرار یک زندانی مالی به نام غلامرضا فروغی از زندان اوین در حین ملاقات حضوری این روند آغاز شده و به خاطر آن هر بار خانواده زندانیان سیاسی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.
فروغی متهم اصلی پرونده کلاهبرداری بزرگ (پروژه نگین غرب و شفق) چند هفته قبل از محل سالن ملاقات حضوری زندان اوین اقدام به فرار کرد. بعد از فرار این زندانی از زندان اوین به عنوان یکی از ملاقات کنندگان که در بیست سال گذشته بی‌سابقه بوده ماموران امنیتی فضای سالن های ملاقات این زندان را اشغال کرده و هر روز سخت گیری بیشتری بر خانواده زندانیان سیاسی اعمال می‌کنند.
این در حالی است که زندانیان سیاسی به دلیل ایستادگی و پافشاری بر عقایدشان در زندان هستند و سخت گیری به آن‌ها در این مورد کاملا بیهوده به نظر می‌رسد، چرا که اغلب آن‌ها با نوشتن چند خط درخواست عفو می‌توانند از زندان آزاد شوند، خواسته‌ای که بار‌ها از سوی مسوولان حکومت با این زندانیان مطرح شده و آن‌ها هر بار آن را رد کرده‌اند.
با این همه فرار یک زندانی مالی اختلاس گر بیشترین سختگیری را بر خانواده زندانیان سیاسی به دنبال داشته است. بعد از فرار این زندانی همه مسوولان سالن ملاقات حضوری زندان اوین بازداشت و به اندرزگاه هفت این زندان منتقل و ماموران امنیتی جای آن‌ها را گرفته‌اند.
مهرهای بر کف دست خانواده زندانیان و تعویض همه پرسنل سالن ملاقات زندان اوین
این هفته وقتی زندانیان سیاسی برای ملاقات با زندانیشان به سالن ملاقات این زندان واقع در خیابان درکه تهران مراجعه کردند، قبل از ملاقات متوجه شدند که تعدادی از پرسنل اداری زندان اوین که تحت استخدام سازمان زندان‌ها هستند عوض شده و به جای آن ماموران امنیتی با رفتاری تند و سختگیرانه جایگزین آن‌ها شده‌اند.
آن‌ها ضمن بازرسی بدنی خانواده‌ها و جستجوی کیف و گرفتن تلفن همراه خانواده‌ها رفتاری نامناسب با خانوده‌ها نشان می‌دادند.
به گفته تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اغلب مامورانی که رفتاری مودبانه‌تر با خانواده‌های زندانیان سیاسی داشتند از کار برکنار شده و یا به زودی برکنار خواهند شد و ماموران وزارت اطلاعات جای آن‌ها را خواهند گرفت.
بر اساس گزارش کلمه، همچنین خانواده‌ها قبل از ورود به سالن ملاقات چه ملاقات کابینی و چه حضوری مهرهایی بر کف دستشان زده می‌شد، مهرهای ورود به سالن ملاقات کابینی سیاه رنگ بود و ملاقات کنندگان سالن ملاقات حضوری مهری قرمز رنگ به دستشان زده می‌شد.
خانواده‌ها می‌گویند این رفتار ماموران زندان اوین عصر بربریت را به یاد آنان می‌آورد که بر دست بردگان نشان و داغی می‌زدند تا آن‌ها را از بقیه متمایز کنند. این رفتار نیز موجب اعتراض خانوده‌های زندانیان سیاسی شد اما ماموران سالن ملاقات بی‌توجه به این اعتراض‌ها همچنان به کف دست همه خانواده‌ها مهر زدند.
کاورهای زرد رنگ، انگشت نگاری و عکسبرداری از زندانی و خانواده در ملاقات حضوری
ابعاد این سخت گیری‌ها برای کسانی که قصد ملاقات حضوری با زندانیشان را دارند بسیار سختگیرانه‌تر است. با اینکه بیشتر زندانیان سیاسی از حق ملاقات حضوری توسط دادستان محروم شده‌اند، هنوز تعداد اندکی با در دست داشتن نامه اختصاصی دادستان تهران می‌توانند ماهی یک بار زندانیشان را نیم ساعت در سالن ملاقات حضوری زندان اوین ملاقات کنند،‌‌ همان سالنی که چند هفته پیش یک زندانی همراه ملاقات کنندگان از آن خارج و گفته می‌شود با هواپیما از کشور خارج شده است.
گفته می‌شود زندانی فراری از اختلاس کنندگان پرونده نگین غرب و شفق است، پرونده‌ای که از‌‌ همان ابتدا هم حرف و حدیث‌های زیادی در مورد شراکت و همدستی بعضی از مقامات وقت قوه قضائیه در آن مطرح بوده است.
حال که این زندانی در روز روشن و جلوی چشم ماموران از زندان فرار کرده و از کشور خارج شده دیگر زندانیان و به ویژه زندانیان سیاسی این زندان مجبورند از این پس کاور زرد رنگ فسفری بر تن کنند تا بتوانند هر وقت دادستان تهران اجازه داد زندانیشان را ملاقات کنند.
همچنین بر اساس دستوری جدید، قبل از انجام ملاقات حضوری از ملاقات شونده و ملاقات کننده انگشت نگاری و از چهره هر دوی آن‌ها نیز عکس تهیه می‌شود. بر تن کردن این لباس‌ها بر تن زندانی، عکسبرداری و انگشت نگاری برای یک ملاقات ساده حضوری برای زندانیان سیاسی و خانواده‌شان قابل قبول نیست و این مساله تاثیر بدی بر روحیه آن‌ها به ویژه فرزندان خردسالشان بر جای می‌گذارد.
تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی از هم اکنون اعلام کرده‌اند که با این وضعیت خواستار ملاقات حضوری نیستند چرا که این برخورد‌ها برای آنان قابل قبول نیست و چرا باید تاوان فرار یک زندانی اختلاس کننده از زندان اوین را اکنون آنان، فرزندان معصوم و زندانیان بی‌گناه‌شان به دوش بکشند.
گفته می‌شود ماموران سالن کابینی نیز همگی تا هفته آینده تعویض خواهند شد و قرار است همه اداره کنندگان این سالن را نیزماموران امنیتی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تشکیل دهند. ماموران در بند ۲۰۹ همواره بالای سر ملاقات کننده و ملاقات شونده می‌ایستند و همه حرف‌هایشان را گوش می‌دهند.
تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به خبرنگار کلمه گفته‌اند که در صورت ادامه این رفتار‌ها به شگل گسترده به آن‌ها اعتراض خواهند کردند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر