۱۳۹۰ آذر ۲۴, پنجشنبه

علی مطهری: نسبت به برخورد با مردم و دانشجویان در حوادث سال ۸۸ معترض هستم

نماینده مردم تهران و مجلس شورای اسلامی درباره کمیته حقیقت یاب مسئله کوی دانشگاه و مجتمع سبحان گفت: بررسی این مسئله خیلی خوب از سوی مجلس آغاز شد و خیلی بد به اتمام رسید.
به گزارش ایلنا، علی مطهری در همایش “فریادگر بیداد” که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: در زمان بروز مسئله برخی از نمایندگان و رئیس مجلس به محل حادثه رفتند و ابعاد حادثه را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند و در جلسه بعدی مجلس قرار بر این شد که کمیته حقیقت یاب تشکیل شود تا گزارش حادثه در صحن علنی مجلس قرائت شود.
وی با اشاره به اینکه بعد از تصویب این مسئله فشار‌ها بر نمایندگان شروع شد و برخی از نمایندگان که سیاست خاصی را دنبال می‌کنند و خود را وابسته به نهادهای امنیتی جلوه می‌دهند مانع قرائت گزارش شدند. گفت: در عدم قرائت گزارش هیات رئیسه مجلس را مقصر می‌دانم.
نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: اما شاهد این بودیم که گزارش حادثه ۲۵ بهمن چند هفته بعد از اتفاق افتادن موضوع در صحن علنی قرائت شد که بنده نسبت به این مسئله اعتراض کردم که چرا بعد از گذشت ماه‌ها از حادثه کوی دانشگاه هیچ گزارشی در این رابطه قرائت نشده است اما در این فاصله کوتاه گزارش مربوط به حادثه ۲۵ بهمن تهیه و قرائت شده است.
وی افزود: برخی با مشاهده ملاحظات از سوی هیات رئیسه خیال می‌کنند که شاید نباید مسایل را مطرح کنند و فکر می‌کنند این مسئله سیاست کلی نظام است یا ندایی به هیات رئیسه رسیده است و باید بگویم اگر هیات رئیسه مجلس کمی مانند احمدی‌نژاد جسارت داشت این مشکلات پیش نمی‌آمد.
علی مطهری در پاسخ به سوالی درباره زندانی شدن برخی دانشجویان در حوادث پس از انتخابات گفت: از جزییات این مسئله اطلاعی ندارم اما نسبت به برخورد با مردم در حوادث سال ۸۸ و برخورد با دانشجویان معترض هستم.
وی با اشاره به استیضاح کردان گفت: مجلس در این باره کار بزرگی انجام داد. کسی که در جلسه رای اعتماد دروغ می‌گوید و رای می‌آورد آبرویش نیز می‌رود و ما قبلا به رییس‌جمهور پیشنهاد دادیم که وی در سمت‌های دیگر مشغول به کار شود که رییس‌جمهور نپذیرفت.
وی افزود: گزارشات متعددی درباره تخلف از قانون، به دیوان محاسبات و کمیسیون اصل ۹۰ رسیده است و همچنین مجلس درباره استیضاح وزیر راه و ترابری اقدامات خوبی انجام داد اما درباره تخلفات رئیس [دولت] هنوز نتوانسته است کاری انجام دهد.
مطهری همچنین در بخش دیگری از صحبت‌ها در پاسخ به دستاورد مجلس در احقاق حقوق ملت گفت: بخشی از وظایف مجلس قانون گذاری است و بخشی دیگر نظارت بر اجرای قانون. اما اقدامات مجلس در این دو زمینه کافی نبوده است زیرا رئیس [دولت] به صورت علنی بیان می‌کند که من قانون تسهیلات ارزی مترو را اجرا نخواهم کرد و حتی عنوان می‌کند که مجلس در راس امور نیست.
وی افزود: اگر مردم کشورمان در مورد جایگاه و شان مجلس دچار شبهه شوند باید نقطه آغاز آن را در مجلس هشتم دانست که همه نمایندگان نشستند و به سخنان رئیس [دولت] احسنت گفتند.
مطهری همچنین تصریح کرد: درباره مرگ هاله سحابی از وزیر اطلاعات سوال کردیم که به کمیسیون آمده و توضیحاتی را ارائه بدهد و قرار بر این شد که سی دی را به ما داده و ما آن را مشاهده کنیم و بعد اظهار نظر کنیم حال اگر ما قانع نشدیم باید به صحن علنی بیایند توضیح دهند.
وی افزود: حرف این بود که نمی‌خواستند وی از دنیا برود و آنچه اتفاق افتاده بی‌توجهی مامور بوده است و اگر مامور خطایی انجام داده باید برای مردم توضیح داده شود و از مردم عذرخواهی شود. آنقدر نترسید و قداست بی‌جا برای نظام ایجاد نکنید اگر بگوییم که اشتباه کرده‌ایم نظام آسیب نمی‌بیند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از صحبت‌های امام سوء استفاده می‌کنند و صحبت‌های ایشان را که حفظ نظام از واجبات است مدنظر قرار می‌دهند گفت: اگر نظام نباشد چیزی وجود نخواهد داشت اما اگر نکته انحرافی در نظام باشد باید با آن برخورد شود.
وی همچنین درباره ماجرای استعفای خود و پس گرفتن آن از مجلس گفت: پس گرفتن استعفا در کار نبوده و نطق استعفا نامه در مجلس قرائت شده است اعلام رای استعفا در مجلس آثار خوبی داشت و نشان داد که سوال از رئیس جمهور تابو نیست و رئیس جمهور باید به مجلس بیاید تا به سوال نمایندگان پاسخ دهد.
مطهری افزود: ما نباید از افراد بت بسازیم اینگونه مسایل باعث می‌شود که جرات نکنیم به آن‌ها نزدیک شویم یا مشکلات آن‌ها را گوشزد کنیم.
وی با اشاره به بخشی از صحبت‌های استاد مطهری مبنی بر اینکه هر مقام غیر معصومی اگر در جایگاه غیر انتقاد قرار گرفت هم خودش فاسد می‌شود و هم جامعه را فاسد می‌کند گفت: این مسایل مهم است و باید به آن توجه شود اگر روش‌های استاد مطهری پیش گرفته می‌شد ما مشکلات کمتری داشتیم. رئیس قوه قضاییه،وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور اگر به سوال‌های شما و مردم پاسخ بدهند مشکلی پیش نمی‌آید.
در این مراسم پیام تصویری سیدمحمد خاتمی به مناسبت ۱۶ آذر خطاب به دانشجویان و هچنین اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران پخش شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر