۱۳۹۰ آذر ۹, چهارشنبه

واکنش های جهانی به تسخیر سفارت انگلیس و ابراز تاسف وزارت خارجه ایران از وقایع امروز


شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کرده است.
سایت عصر ایران به نقل از بی بی سی نوشت: بیانیه شورای امنیت با توافق هر ۱۵ کشور عضو – از جمله چین و روسیه – توسط سفیر پرتقال، رییس دوره ای شورای امنیت، قرائت شد.
پیش از این، دولت آمریکا و اتحادیه اروپا حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا را محکوم کرده بودند و دولت بریتانیا نیز در اعتراض به این حمله کاردار ایران در لندن را به وزارت امور خارجه این کشور احضار کرد.
سخنگوی دفتر رئیس‌جمهور آمریکا گفت که کشورش حمله به سفارت بریتانیا را به شدت محکوم می‌کند و آماده است که از همپیمانانش در شرایط سخت حمایت کند.  یک سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از وقایع امروز تهران به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را “حمله‌ای کاملاً غیر‌قابل قبول” خواند.  اشتون گفت: این خیلی نگران کننده است که من مطلع شدم که دارایی های سفارت انگلیس در تهران، مورد هجوم تظاهرات کنندگان قرار گرفت. من شدیدا این هجوم کاملا غیر قابل قبول را محکوم می کنم.
سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر امروز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست‌های بریتانیا قرار گرفت.
این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران از “رفتارهای غیرقابل قبول معدودی از معترضان” ابراز تأسف کرده و گفته است که ایران قوانین و مقررات بین‌المللی و مصونیت اماکن دیپلماتیک را محترم می‌داند.
در این بیانیه آمده است:
«در پی تجمع اعتراض‌آمیز دانشجویان در مقابل سفارت انگلیس در تهران که منجر به تظاهرات خارج از کنترل گردید، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از برخی رفتارهای غیرقابل قبول معدودی از معترضین که علیرغم تلاش نیروی انتظامی و تقویت نیروهای حفاظت‌کننده از سفارت صورت پذیرفت، ابراز تاسف نموده و از مسئولین امر خواسته شده است تا اقدامات و بررسی‌های فوری و ضروری در این رابطه به عمل آورند.
وزارت امور خارجه ضمن احترام به قوانین و مقررات بین‌المللی و با تاکید بر مصونیت اماکن دیپلماتیک، بر تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران به حفاظت و صیانت از اماکن و ماموران دیپلماتیک تاکید می‌نماید.بدیهی است از طریق مجاری قانونی و مبادی ذیربط موضوع مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.»
پیش‌تر وزارت امور خارجه بریتانیا از حملات علیه دو مجموع سفارت خود در تهران به شدت ابراز خشم کرده و آن را غیرقابل قبول خوانده بود.این وزارتخانه تأکید کرده بود که بر اساس قوانین بین‌المللی و کنوانسیون وین، دولت ایران مسئول حفاظت از دیپلمات‌ها و سفارتخانه‌ها در این کشور است.
روسیه نیز حمله به سفارت انگلیس در تهران را محکوم و آن را غیر قابل قبول دانسته است.
کرمی یکی از نمایندگان مجلس تسخیر سفارت انگلیس را محکوم کرد و از احتمال مقابله به مثل در انگلیس و دیگر کشورها سخن گفت.
نماینده سنندج ​گفت: گرچه اقدامات خصمانه دولت انگلیس را به هیچ عنوان قابل دفاع نمی دانیم و در طی ۳۲ سال گذشته این کشور از موضع خصم و نفاق با ما روبرو بوده و تبعات بسیاری را برای ما در فضای بین​المللی به بار آورده است؛ اما این نوع برخورد و هجوم و حمله به سفارتخانه این کشور، خارج از روابط دیپلماتیک بود.
در سوی دیگر حمید رسایی نماینده دیگر مجلس در میان  تجمع کنندگان بوده و سخنرانی نیز کرده است.
به نوشته واحد مرکزی خبر، امروز “تعدادی از دانشجویان! خشمگین! که قصد تصرف سفارت (در خیابان فردوسی) را داشتند، کوکتل مولوتف و سنگ به داخل سفارت پرتاب کردند و شیشه‌های سفارت را شکستند و گوشه‌ای از ساختمان کوچک پشت درب اصلی سفارت نیز آتش گرفت”.
خبرگزاری جمهوری اسلامی هم خبر داد که “اسناد و مدارک محرمانه و جاسوسی” بریتانیا در تهاجم معترضان به باغ قلهک به مصادره آنها در آمده است و “تعدادی از اتباع بیگانه مستقر در ساختمان باغ قلهک نیز توسط دانشجویان محافظت می‌شوند”.
خبرگزاری فارس چند ساعت بعد، از آزاد شدن “۶ کارمند انگلیسی که در باغ قلهک در محاصره دانشجویان بودند” توسط پلیس دیپلماتیک خبر داد.
به گزارش خبرگزاری‌های کشور، مرتضی تمدن، استاندار تهران و احمدرضا رادان، جانشین فرمانده کل پلیس ایران در محل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی حاضر شده‌اند تا دانشجویان را وادار به خروج از محوطه و ساختمان سفارت کنند.
خبرگزاری فارس از بروز درگیری شدید میان مهاجمان درون سفارت با پلیس خبر داده و نوشته است که چند پلیس مجروح شده‌اند و حال یکی از دانشجویان هم “وخیم” است. در تصاویر منتشر شده از حوادث امروز، یک خودرو که در داخل محوطه سفارت به آتش کشیده شده و تعدادی از مهاجمان که مدارک و اموال را از داخل ساختمان سفارت خارج می‌کنند، دیده می‌شوند.
روابط ایران و بریتانیا در هفته های اخیر و در پی تشدید تحریم‌ها علیه ایران توسط دولت بریتانیا پرتنش بوده است و مجلس ایران کاهش روابط این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار تصویب کرده است. وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که 
مقامات ارشد این وزارتخانه با کاردار ایران در بریتانیا گفت‌و‌گو کرده‌اند و مستقیماً خواهان واکنش سریع دولت ایران شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر