۱۳۹۰ آبان ۲۱, شنبه


در حدود ساعت ۱۳:۲۰ کاربران شبکه‌های اجتماعی از صدای انفجار و زمین‌لرزه شدید در نقاط مختلف تهران، کرج و شهریار خبر دادند.
باشگاه خبرنگاران جوان در ۱۳:۳۲ نوشت: دقایقی پیش صدای انفجار مهیبی در برخی مناطق استان تهران به گوش رسید. بر اساس این گزارش برخی شنیده ها حاکی از این است که این صدا بر اثر انفجار پمپ گاز در حوالی تهران بوده است.
خبرآنلاین هم در ۱۳:۲۲نوشت: ساعتی قبل صدای انفجار مهیبی درغرب و جنوب غربی تهران شنیده شده و البته به حدی بوده که در قسمت شمال شرق، شمال و شرق تهران نیز شیشه ها لرزیده است. صدای انفجار به حدی بوده است که برخی از مردم ساکن شمال و شمال شرق وحشت زده شده و برخی از کاربران در تماس با خبرآنلاین گفتند که شیشه برخی از ساختمانها نیز ریخته است. برخی از کاربران در غرب تهران و حتی در کرج نیز گفتند انفجار شدید بوده و صدای آنرا به خوبی شنیده اند. با وجود این که آتش نشانی هتوز گزارشی نداده است اما گویا این اتفاق در غرب تهران و حوالی کارخانه های سایپا و ایران خودرو رخ داده است.
خبرگزاری مهر هم در خبری که چند دقیقه بعد حذف شد، نوشت: در دقایقی پیش انفجار عجیبی بخشی از کرج در محدوده عظیمیه را لرزاند. دقایقی پیش انفجار مهیبی که با صدای بلندی همراه بود کرج به ویژه منطقه عظیمیه را لرزاند و موجب شکستن شیشه‌ها و وحشت مردم شد.
این خبرگزاری در ۱۳:۳۸ در خبر جدیدی نوشت: دقایقی قبل انفجار یک جایگاه CNG در منطقه شهر قدس شهریار تهران را لرزاند. به گزارش خبرنگار مهر، دقایقی قبل انفجار یک جایگاه CNG در منطقه شهر قدس شهریار تهران را لرزاند.
نماینده شهریار در ۱۳:۴۵ در گفت‌وگو با خانه ملت از وقوع انفجار در زاغه مهمات یک پادگان نظامی در ملارد شهریار خبر داد.
در ۱۳:۵۱ هم علی رضا جانه مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری تهران درباره صدای مهیبی که ظهر امروز در تهران شنیده شد، به ایسنا گفت: این صدای انفجار خارج از شهر تهران و مربوط به غرب استان تهران (ملارد و شهریار) و در یکی از پادگان‌هایی که در آنجا وجود دارد، است.
در ۱۳:۵۲ خبرگزاری به نقل از مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نوشت: انفجار کرج مربوط به کارخانه‌ای در صفادشت کرج بوده و به جایگاه‌های CNG یا دیگر تجهیزات صنعت نفت ارتباطی نداشته است.
در ۱۴:۰۳ سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، خبر باشگاه خبرنگاران را تکذیب کرد. مجید شهیدی در گفتگو با مهر با تکذیب انفجار جایگاه CNG در تهران و البرز، اعلام کرد: امروز هیچگونه انفجاری در تاسیسات نفتی استان تهران و البرز به وقوع نپیوسته است.
در ۱۴:۲۱ خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی کل سپاه، نوشت: مقارن ظهر امروز انفجاری در یکی از زاغه های نگهداری مهمات متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوالی تهران رخ داد.
در ۱۴:۲۱ فاطمه آلیا نماینده تهران یه ایلنا گفت: این انفجار تلفات جانی نداشته است. طبق جزئیاتی که به ما اعلام شده است، انفجار در کارخانه‌ای نزدیکی کرج، انفجار در یک پادگان نظامی و همچنین انفجار در یک پمپ گاز سی ان جی، سه روایتی است که درخصوص انفجار امروز وجود دارد. درحال حاضر افراد مسئول درحال بررسی طبیعی یا غیر طبیعی بودن این حادثه هستند!
خبرگزاری مهر نوشت: ترافیک سنگین تردد به سمت پادگان بیدگنه را با مشکل مواجه کرده و امکان امدادرسانی به محل حادثه دیده را با مشکل مواجه کرده است. از سرچهار راه ملارد تا پادگان بیدگنه ترافیک سنگینی حاکم است و ماموران امدادرسانی آتش نشانی و هلال احمر و اورژانس با مشکل می توانند به محل حادثه خود را رسانده و به خدمات رسانی مشغول شوند.
از ورود خبرنگاران به داخل پادگان جلوگیری شده است و بالگردهای امدادرسانی در آسمان محل حادثه در رفت آمد هستند. ماموران راهنمایی رانندگی، نیروی انتظامی، هلال احمر، سپاه و … در حال خدمات رسانی به مصدومان و حادثه دیدگان هستند. از ۱۰ کیلومتری محل حادثه به دلیل دود غلیظ به سختی می توان اطراف را دید و آتش برافروخته شده از این انفجار هنوز خاموش نشده است.
پرویز سروری رییس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  محل انفجار را پادگان امیرالمومنین (ع) شهرستان ملارد اعلام کرد.
اسماعیل کوثری نایب رییس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم ساعت انفجار را ۱۲:۵۰ امروز اعلام کرد.
سایت قانون در حدود ساعت ۱۶ به نقل از یک منبع آگاه از کشته شدن ۴۰ تن در انفجار امروز آموزشگاه نظامی مدرس (از زاغه‌های نگهداری مهمات) در ملارد کرج خبر داد.
ساعت ۱۶: ایلنا هم خبر کشته شدن ۴۰ نفر را به عنوان اخبار غیررسمی منعکس کرده است. این در حالی است که فاطمه آلیا نماینده اصولگرای تهران پیش‌تر هرگونه تلفات جانی در حادثه امروز را تکذیب کرده بود.
۱۶:۲۵ شایعه‌ای بین کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، مبنی بر اینکه موشک‌های دوربرد شهاب یا مهمات مورد نیاز این موشک‌ها در زاغه این پادگان نگهداری می‌شده است.
۱۶:۲۸ مجتبی خالدی کارشناس مسئول مرکز هدایت عملیات بحران اورژانس کشور از اعزام ۲۳ دستگاه آمبولانس، چهار اتوبوس آمبولانس و یک بالگرد امدادهوایی به محل حادثه انفجار در ملارد کرج و انتقال ۱۰مصدوم این انفجار به بیمارستان خبر داد و گفت: از ساعت ۱۳:۳۰ شنبه که انفجاری در محدوده ملارد به مرکز هدایت عملیات بحران اورژانس کشور گزارش شد، با توجه به شدت حادثه و احتمال وجود مصدومان، تا به حال تعداد ۲۳ دستگاه آمبولانس، چهار دستگاه اتوبوس‌آمبولانس و یک دستگاه بالگرد امدادهوایی به منطقه حادثه اعزام شده است. تاکنون دو مصدوم این انفجار به بیمارستان البرز، سه مصدوم به بیمارستان شریعتی و ۵ مصدوم نیز به بیمارستان امام سجاد (ع) کرج منتقل شده‌اند.

مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران از به شهادت رسیدن ۱۵ نفر در انفجار یکی از پادگان‌های سپاه در اطراف تهران خبر داد.
خبرگزاری فارس: ۱۵ شهید در انفجار پادگان‌ سپاه/ دلیل انفجار “جابجایی مهمات” بوده است

سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به وقوع انفجار مهیب در یکی از پادگانهای سپاه در اطراف تهران به خبرگزاری فارس گفت: این انفجار به دلیل جا به جایی مهمات رخ داده که در اثر این حادثه ۱۵ نفر شهید و عده‌ای نیز مجروح شده‌اند که حال برخی از مجروحان وخیم است.
وی همچنین در خصوص شایعات مطرح شده از سوی برخی رسانه های خارجی مبنی بر جابجایی کلاهک های موشکی در این پادگان سپاه، گفت: اصلا این انفجار ربطی به آزمایش هسته ای که برخی از رسانه های بیگانه آن را مطرح کرده اند، ندارد.
اسماعیل کوثری در گفت وگو با خبرآنلاین در خصوص آخرین اطلاعاتش از انفجار در زاغه مهمات در پادگان  شهرستان شهریار برخی شایعات درباره خرابکاری در این حادثه را منتفی دانست.
حسین گروسی، نماینده شهریار در مجلس هم که به گفته خود از نزدیک از محل حادثه دیدن کرده است، گفت: این انفجار تلفات جانی به همراه داشته، اما این تلفات زیاد نبوده است. با توجه به این‌که پادگان بیدگنه در بیرون از شهر قرار دارد، انفجار رخ داده در زاغه مهمات این پادگان تلفات زیادی نداشته و تعداد مجروحین کم است. در این پادگان سرباز نبوده و تنها انبار مهمات منفجر شده است.
در ۱۷:۲۳ محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفتگو با خبرنگار مهر از وضعیت بحرانی پادگان ملارد و احتمال انفجار مجدد خبر داد و گفت: تنها ۶ امدادگر با سگهای زنده یاب مجوز ورود به پادگان را گرفتند. دود غلیظ مانع نجات آسیب دیدگان شده است. خیابانهای اطراف پادگان توسط مسئولان مربوطه بسته شده تا عملیات امداد و نجات بهتر انجام شود ولی تنها ۶ نفر از امدادگران توانستند مجوز داخل شدن پادگان را اخذ کنند. هیچ اطلاعات دیگری در دسترس نیست ولی احتمال انفجار دیگری می رود. اورژانس تهران هم در خارج از پادگان مستقر شده و نتوانست داخل پادگان شود. آماری مصدومین و مجروحینی که هلال احمر به خارج از پادگان منتقل کرد تنها ۱۰ نفر بوده است.
سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه، در مصاحبه تلفنی با بخش خبری ۱۸:۳۰ شبکه تهران سیمای جمهوری اسلامی، اعلام کرد که تعداد کشته‌های حادثه انفجار امروز به ۲۷ تن و تعداد زخمی‌ها به ۱۶ تن رسیده است. وی علات حادثه را تلاش برای جابجایی مهمات و تجهیزات جهت اجرای ماموریت های محوله جاری اعلام کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر